Szép Magyar Beszéd

Tisztelt Igazgató Asszony / Igazgató Úr!

Túlzás nélkül állíthatom: létfontosságú ügyben keresem, s kérem megértését és segítségét.

A közelmúltban levelet kaptam az Oktatási Hivatal egyik magas beosztásban lévő munkatársától, aki arról értesít, hogy a OH és a pedagógiai oktatási központok a továbbiakban nem vesznek részt a Szép Magyar Beszéd (közkeletű nevén Kazinczy-) verseny megyei fordulójának szervezésében. Ezzel a döntéssel veszélybe sodorják a magyar közoktatás legrégibb versenyformájának létét, hiszen az iskolai versenyek és az országos döntő közötti – több évtized óta szinte zökkenőmentesen működő – kapcsolat, lánc megszakad.

A Kazinczy-verseny nem egy a „magyarversenyek” vagy „nyelvtanversenyek” közül, 55 év óta az értő-értető olvasás áll a középpontjában, vagyis bármelyik tantárgy bármelyik szövege megértésének alapja. Ha ezt a versenyformát veszni hagyjuk, bűnt követünk el a ránk bízott gyerekek ellen. Mivel a Kazinczy-díj Alapítványnak nincs apparátusa, és Budapestről nem lehet megszervezni a 19 elődöntőt, arra jutottunk: megyénként felkérünk egy-egy iskolát, hogy egy-egy elődöntő megszervezésével és megrendezésével segítsenek megmenteni a versenyt.

Eddig a POK-ok versenyfelelősei szervezték a megyei szintű versenyeket, s általában az általuk felkért iskolák voltak a rendezők. Tisztában vagyunk kérésünk súlyával: egyébként is ezer feladattal terhelt iskolákat kérünk arra, hogy az ÜGY érdekében vállalják a szervező munkát is.

Java részben olyan intézmények vezetőit szólítjuk meg, akiknek az iskolája megrendezte már a középiskolások Kazinczy-versenyét, s csak reménykedhetünk abban, hogy továbbra is szolgatársaink lesznek.

Milyen feladatok terhelik a szervezőket-rendezőket?

  1. Kijelölni a megyei döntő időpontját, és értesíteni a megyei oktatási intézményeket. (Az általános tudnivalókat közzétesszük a Kazinczy-díj Alapítvány és az Anyanyelvápolók Szövetsége honlapján, s ott szerepel majd a rendező iskolák névsora és elérhetősége.)
  2. A kötelező szövegeket és – ha igénylik – az írásbeli feladatot a Kazinczy-díj Alapítvány megadott határidőig eljuttatja a rendező intézményekhez, s a borítékban mellékeljük az okleveleket.
  3. A szervező iskola kéri fel a három tagból álló pártatlan zsűrit, lehetőleg olyan személyeket, akiknek van gyakorlatuk ebben a versenyformában.
  4. Szerény ellátásról, enni-, innivalóról gondoskodnak.
  5. Lebonyolítják a versenyt, a bizottság értékeli-minősíti a hallottakat, s kategóriánként (gimnázium, szakgimnázium) két-két főt továbbjuttatnak az országos döntőbe.
  6. A rendező iskola eljuttatja a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium igazgatójának a megyét képviselő tanulók nevét, adatait.

Tisztelt Igazgató Asszony / Igazgató Úr! Kérem, segítsen!! Bármilyen döntést is hoz(nak), köszönöm, hogy foglalkoznak ügyünkkel. Nagyon kérem, még szeptemberben tájékoztasson álláspontjáról, hogy nemleges válasz esetén legyen esélyem egy másik intézményt fölkérni.

Elérhetőségeim: 1022 Budapest, Lorántffy Zsuzsanna u. 3., Kazinczy-díj Alapítvány – Péchy Blanka emlékére

e-levél: kerekes.barnabas@bmrg.hu

Kedvező válaszában reménykedve kívánok jó egészséget, eredményes tanévet.

Budapest, 2019. szeptember 9.

Tisztelettel és szíves barátsággal:

Kerekes Barnabás, a Kazinczy-díj Alapítvány alelnöke